رژیم برای زخم معده رژیم پیشگیری و درمان

مواد لازم :   

علاقه  قدری

طرز تهیه :

عوامل رژیمی نقش مهمی در تکرر و شدت بروز زخم دارند , مصرف زیاد قند و شکر و کربوهیدرات تصفیه شده می تواند در بوجود آمدن زخم موثر باشد .
از قدیم , برای کاهش اسیدیته معده شیر توصیه می شده است , که در حقیقت تنها یک افزایش موقتی را در PH‌ بوجود می آورد و به دنبال آن زیاد شدن ترشح اسید که میتواند زخم را بدتر کند , مصرف زیاد الکل می تواند سبب زخم و خوردگی بافت پوششی معده گردد . هم ... معمولی و هم ... بدون کافئین در بسیاری از افراد موجب تشدید سوزش قلب و زخم میشود . حساسیت های غذایی ( مانند حساسیت به شیر گاو ) می تواند در تشکیل زخم موثر باشد , شناسایی و پرهیز از مصرف غذاهای محرک اغلب موجب بهبود زخم و جلوگیری از عود آن می شود . آب کلم خام حاوی مقادیر زیادی s-متیل متیونین و گلوتامین است یعنی دو اسید آمینه ای که میتواند بهبودی زخم را تسریع نماید , نوشیدن نیم لیتر آب کلم خام در روز احتمالا به بهبود زخم کمک می نماید , در مورد زخم های ناشی از هلیکو باکتر پیلوری تغذیه مناسب موجب حفظ و سلامت بافت پوششی دوازدهه می شود . تغذیه مناسب همچنین با تقویت سیستم ایمنی موجب افزایش مقاومت در برابر عفونت مزمن هلیکوباکتر می گردد .
ریز مغذی ها :
ماده مغذی : ویتامین A مقدار سفارش شده روزانه : بین 8000 تا 10000 میکرو گرم ملاحظات : موجب تقویت مخاط معده و احتمالا مانع از بروز زخم شده و به بهبود زخم کمک می کند . مقادیر بالای ویتامین A باید فقط تحت نظر پزشک مصرف شود .
ماده مغذی : ویتامین E مقدار سفارش شده روزانه : حدود 400 میلی گرم ملاحظات : مانع بروز زخم می شود و می تواند به بهبود زخم ها هم در معده و هم در دوازدهه کمک نماید .
ماده مغذی : روی مقدار سفارش شده روزانه : بین 30 تا 60 میلی گرم ملاحظات : بهبودی زخم را تسریع می کند .
ماده مغذی : L-گلوتامین مقدار سفارش شده روزانه : بین 1 تا 1.5 گرم ملاحظات : گلوتامین منجر به تسریع در ترمیم مخاط معده و دوازدهه می شود .

/ 0 نظر / 23 بازدید