سریال های ماه رمضان امسال

ضیغمی - چند روزی به آغاز ماه مبارک رمضان باقی نمانده، ماهی که دیگر تماشای سریال های بعد از افطار تبدیل به یک سنت و عادت شده است. هر سال یکی دوتایی از سریال ها گل می کند و در هر محفلی از آن ها صحبت می شود.

طی چند سال اخیر ورود به موضوعات مباحث ماورایی و فلسفی نیز موجب شد تا با نگاهی عمیق تر به تماشای این سریال ها بپردازیم و در این راستا بسیاری از بزرگان و صاحب نظران به اظهار نظر و بحث و تحقیق در این مقوله می پردازند امسال هم مانند سال های گذشته شبکه های تلویزیونی ساخت سریال های ماه مبارک را آغاز کرده اند.

شبکه اول / خواب زده
شبکه اول سیما که سال قبل با سریال اغمای «سیروس مقدم» بسیار جنجالی و بحث برانگیز ظاهر شد، امسال نیز سریال ماه رمضان خود را بار دیگر به این کارگردان پر کار سپرده تا با همکاری مجدد خود با «علیرضا افخمی» سریال «خواب زده» (با نام قبلی برزخ) را برای این شبکه آماده کند. افخمی که با ساخت «او یک فرشته بود» و نگارش مجموعه «اغما» به حیطه تازه ای در زمینه آثار مذهبی ورود کرده، این بار نیز با مضمون ٢ سریال قبلی نگارش فیلمنامه مجموعه جدید «سیروس مقدم» را شروع کرده است. فیلم نامه مجموعه تلویزیونی «خواب زده» را «علیرضا افخمی» با همکاری علیرضا عبدالحسنی نوشته و بازیگرانی همچون افسانه بایگان، فرامرز قریبیان، پوریا پورسرخ و مهراوه شریفی نیا در آن ایفای نقش می کنند. داستان سریال «خواب زده» درباره خانم وکیلی است که یک شب خواب عجیبی می بیند. او در خواب خود گوشه هایی از عالم برزخ را می بیند و پس از دیدن همین خواب است که اتفاقات عجیب و غریبی در خانواده زن رخ می دهد.

 

در کنار هم قرار گرفتن «سیروس مقدم» و «علیرضا افخمی» از آن موقعیت هایی است که حدس و گمان نتیجه کار را کمی سخت می کند. اگرچه افخمی و سیروس مقدم با سریال «پیامک از دیار باقی» در نوروز ١٣٨٧ توانستند، شبکه یک را در رتبه دوم از نظر مخاطب با اختلاف بسیار کم از شبکه سوم قرار دهند. «گل های گرمسیری» به کارگردانی «محمد مهدی عسگرپور» گزینه نخست سریال ماه رمضان شبکه اول سیما بود که مدیر شبکه اول ترجیح داد پخش «گل های گرمسیری» را به زمانی دیگر موکول کند و برای جایگزین کردن سریالی دیگر از علیرضا افخمی و سیروس مقدم به عنوان فیلمنامه نویس و کارگردان دعوت به عمل آورد؛ ٢ نفری که مطمئن ترین گزینه برای به ثمر رساندن یک کار مناسبتی می توانند باشند.

 

شبکه دوم / مثل هیچکس
در میان شبکه های سیما، شبکه ٢ سیما اولین شبکه ای بود که ساخت سریال مناسبتی خود را شروع کرد. شبکه ای که سال گذشته سریال تولیدی اش «میوه ممنوعه» عنوان پر مخاطب ترین سریال را به خود اختصاص داد. مسئولان این شبکه برای این که امسال نیز بتوانند با قدرت ظاهر شوند دست به خطر نزدند و یکی از فیلمنامه های آماده خود با نام «داداشی» (نام قبلی سریال داداشی بود) را برای رمضان امسال انتخاب کردند. فیلمنامه ای که «علی اکبر محلوجیان» نویسنده آن آثار پر مخاطبی همچون «پدر سالار» و «زیر تیغ» را در کارنامه دارد.

 

مجموعه تلویزیونی «مثل هیچ کس» به کارگردانی «عبدالحسین برزیده» و تهیه کنندگی محمد علی اسلامی برای پخش از شبکه ٢ سیما ساخته می شود.

این سریال تلویزیونی که قالبی اجتماعی و خانوادگی دارد، اولین سریال مناسبتی امسال است که جلوی دوربین رفت و بازیگرانی همچون حسین یاری، پروانه معصومی، حمید ابراهیمی، جواد عزتی، شاهرخ استخری، رامین راستاد، ابراهیم ورزیده، اصغر همت، مهران رجبی، پرویز پورحسینی، نفیسه روشن، عباس امیری، مرضیه لشگری، آتنه فقیه نصیری، مریم رهبری و سوگل طهماسبی در آن ایفای نقش می کنند.

سریال «مثل هیچ کس» روایت گر داستان برادر بزرگ یک خانواده است که همه او را «داداشی» صدا می کنند. پدر خانواده فوت می کند و داداشی مسئولیتش در خانواده ٢ چندان می شود.

 

شبکه سوم / بزنگاه
شبکه سوم در تولید سریال های مناسبتی همیشه موفق عمل کرده و آثار آن به طور معمول یا رتبه اول را به خود اختصاص داده یا نهایت با اختلاف اندکی دوم شده است. اما این شبکه با وجود داشتن چنین کارنامه موفقی سال گذشته بسیار ضعیف عمل کرد و با سپردن سریال خود به کارگردانی همچون «علی عبدالعلی زاده» با اختلاف رتبه سوم را به خود اختصاص داد. اما امسال ساخت سریال خود را به «رضا عطاران» سپرده است.

 

در این سریال بازیگرانی چون رضا عطاران، حمید لولایی، علی صادقی، گیلدا رنجبران، غلامرضا نیکخواه، مرجانه گلچین، محمود بهرامی، سوسن پرور ایفای نقش می کنند. این سریال که در بستر طنز به تصویر کشیده خواهد شد، روایت گر خانواده ای است که پدرشان که از نانوایان قدیمی شهر است، فوت می کند و پس از آن بر سر ارث و میراث میان اعضاء خانواده اختلاف ایجاد می شود.

در سریال «بزنگاه» رضا عطاران در نقش یک معتاد بازی می کند که همسر وی او و دخترش را به علت اعتیادش ترک کرده است.

آخرین کار «رضا عطاران» در مقام کارگردان مجموعه «ترش و شیرین» بود که در ایام نوروز سال ٨۶ از شبکه سوم سیما پخش شد و توانست بالاترین رتبه بینندگان را به خود اختصاص دهد. «متهم گریخت»، «خانه به دوش»، «کوچه اقاقیا»، «قطار ابدی»، «مجید دلبندم»، «ستاره ها» و «سیب خنده» از دیگر ساخته های این کارگردان است که همگی نکته های مشترکی را در بر دارند. از همین روست که وقتی خبر ساخت یک سریال توسط رضا عطاران به گوش می رسد، می توان از قبل حال و هوای آن را تشخیص داد. تنها چیزی که در این میان فرق خواهد داشت داستانی است که دستمایه ساخت قرار گرفته و انتخاب بازیگران، اگرچه باید گفت بازیگران نیز به گونه ای انتخاب خواهند شد که به طور دقیق همان چیزی که مدنظر رضا عطاران است شکل بگیرد. متن سریال عطاران را محمدرضا آرین و سروش صحت نوشته اند.

/ 0 نظر / 21 بازدید