مقایسه جزء به جزء گوگل داکس و آفیس آنلاین مایکروسافت

مایکروسافتاعلام کرد که نرم‌افزار آفیس آنلاین خودشو رو از امروز به صورت عمومی در دسترس کابران قرار داده است. این حرکت مایکروسافت بدون شک، در جواب سرویس اسناد گوگل موسوم به داکس است که موفقیت نسبتا خوبی هم داشته است. در این مطلب به مقایسه جزء به جزء این دوسرویس می‌پردازم، با ما همراه باشید:

 

 

 

 

 

فضای ذخیره‌سازی: مایکروسافت به کاربران ۵۰۰مگابایت فضا به همراه امکان ذخیره‌سازی ۱۰۰۰سند آفیس رو ارائه میده. اما گوگل که تا به حال فضایی رو به این شکل معرفی و اعلام نکرده است، البته در بخش اطلاعات گوگل داکس اینطور نوشته شده: «هر کاربر میتواند تا ۵۰۰۰سند و ۵۰۰۰تصویر را ذخیره کند.» و چیزی به صورت حجم برحسب مگابایت ذکر نشده است.

 

 

پشتیبانی از فرمت‌ها: گوگل داکس از فرمت‌های HTML, .txt, .doc .rtf, .odt, .xls, .csv, .ods, .tsv, .tsb, .ppt و .pps پشتیبانی میکند. اما مزیت سرویس مایکروسافت این است که شما محدودیتی در نوع فرمت فایل آپلودی ندارید، یعنی اینکه از فرمت‌های آفیس گرفته تا فرمت PDF و کلا هر نوع فرمتی رو میتوانید در این سرویس ذخیره کنید. البته لیستی از فرمت‌هایی که در ویندوز استفاده میشه رو ظاهرا نمیشه آپلود کرد.

 

حجم(اندازه) فایل‌ها: گوگل داکس اجازه آپلود ۵۰۰کیلوبایت برای هر سند به همراه ۲مگابایت برای تصاویر ضمیمه، ۱۰مگابایت برای هر پرزنتیشن، ۱۰۰۰خط برای هر صفحه گسترده و ۴۰صفحه را میدهد. در این بخش آفیس آنلاین مایکروسافت اجازه کار تا سقف ۲۵مگابایت رو بدون محدودیت میدهد.

 

اشتراک‌گذاری: سرویس داکس، به شما امکان به اشتراک‌گذاری اسناد رو با دیگران میدهد. شما میتوانید دیگران رو به دوصورت بیننده(Viewers) و یا همکار(Collaborators) به دیدن و یا ویرایش اسناد دعوت کنید. آفیس آنلاین مایکروسافت هم، امکان اشتراک‌گذاری به صورت بیننده(viewers) یا ویرایش‌کننده(editors) رو میدهد همچنین میتوانید پیغامی رو هم به بازدیدکنندگان نمایش بدهید!

 

همکاری(Collaboration): همکاری یا Collaboration امکانی در گوگل داکس است که به کاربران اجازه کار بر روی یک سند رو به صورت Real-Time میدهد. این امکان قابلیت کار ۱۰ نفر رو به صورت همزمان بر روی یک سند میدهد. آفیس مایکروسافت اما، اجازه کار به صورت Real-Time نمی‌دهد ولی در عوض، وقتی یک کاربر درحال ویرایش سند است، کاربر دیگر سند را در وضعیت checked out خواهد دید!

 

قابلیت Versioning:  هر دو سرویس، از نسخه‌های قدیمی‌تر اسناد پشتیبانی میکنند، پس از این لحاظ با مشکلی مواجه نخواهید شد.

 

آپلود چندگانه: گوگل امکان آپلود تک-تک فایل‌ها رو به شما میدهد، اما اخیرا با نرم‌افزارDocument List Uploaderمیتوانید، چندین فایل رو به صورت هم‌زمان هم آپلود کنید. ابزارDocSyncer هم به صورت اتوماتیک اسناد شما رو از روی PC به روی گوگل‌داکس آپلود میکند. آفس آنلاین مایکروسافت هم به شما امکان آپلود چندگانه رو میدهد، اما اگر فقط از IE استفاده میکنید، این امکان برای شما فعال خواهد بود!!

 

آدرس مستقیم: هر دوی این سرویس‌ها به شما یک آدرس مستقیم برای به اشتراک‌گذاری اسنادتون خواهند داد.

 

ویژگی Folders: گوگل داکس امکان ایجاد پوشه و زیرپوشه رو به تعداد دلخواه میدهید، آفیس مایکروسافت هم امکان ایجاد پوشه را میدهد ولی نمی‌توانید زیرپوشه ایجاد کنید!

 

Saving/Exporting: به وسیله گوگل داکس میتوانید اسناد رو در فرمت‌های Microsoft Office, Open Office, HTML, txt و همچنین PDF را میدهد. آفیس مایکروسافت هم همین فرمت‌ها رو ارائه میدهد.

 

دسترسی از طریق موبایل: گوگل داکس از طریق موبایل قابل دسترسی است، ولی امکان ویرایش اسناد را نخواهید داشت. متاسفانه آفیس مایکروسافت قابلیت دسترسی از طریق موبایل را ندارد!

 

خلاصه: گرچه این دو سرویس از اکثر جنبه‌ها به یکدیگر نزدیک هستند، اما به نظر میرسه که قابلیت Real-Time گوگل داکس برگ برنده اون خواهد بود، حداقل از نظر نویسنده این مطلب!

 

 

   

این مطلب توسط جابر در ساعت 09:36 - مورخ : 29 اسفندماه, 86 با موضوع : ماکروسافت نوشته شده است. , گوگل نوشته شده است. نسخه چاپ - نظرات (0) تعداد بازدید (159 بار)

/ 0 نظر / 14 بازدید